Pluginy pro tvorbu a správu receptů

Máte blog, kde publikujete i recepty, ale nebaví vás neustále formátování? Ať už publikujete články s recepty pravidelně nebo jen občasně sdílíte oblíbené recepty, instalace nějakého pluginu pro recepty je určitě na místě. Umožní vám rychlé naformátování receptu – tím usnadní práci při vkládání dalších nových receptů, které by jste museli znovu pokaždé upravovat a formátovat.

Práci usnadníte také nejen sobě, ale i čtenářům při hledání vašeho receptu. Mnoho z následujících pluginů podporuje tzv. Google Rich Snippets, díky čemuž dokáže Google registrovat váš příspěvek jako recept a zobrazit jej v hledání Google Recipe View. Tím máte mnohem vyšší šanci přilákat návštěvnost z vyhledávání. Nemusíte tak být kodér nebo si najímat SEO konzultanta. Ať už s blogem začínáte nebo ne, tyto pluginy udělají těžkou práci za vás a recepty tak budou čtenáři lépe vyhledatelné.

Rich snippets ve vyhledávání

Kromě Rich Snippets je velkou výhodou, když vaše stránky umožňují tisk – některé pluginy to umožňují a některé ne. Na váš blog můžou chodit různí lidé a nejenom vaše babičky mají rádi papírovou verzi.

Srovnala jsem sedm nejčastěji používaných pluginů, které jsem sama odzkoušela a nakonec vybrala favorita. Na konci článku najdete i postup pro instalaci pluginu, pokud nevíte jak na to a přeci jen si chcete práci usnadnit :-).

1. hRecipe

ZOBRAZIT NA WORDPRESS.ORG

Prvním pluginem, který jsem otestovala se stal hRecipe. První věcí, co mě zaujala je možnost odkázání se na zdrojovou adresu, což je skvělý nástroj, jak předejít problémům s copyrightem. Dále umožňuje přidávat poznámky i nutriční hodnoty. Výchozí styl je více méně čistý (bílý) a bohužel nenabízí možnost změny. Plugin také nepodporuje možnost tisku, což je velké plus.

2. Easy RecipeEasy Recipe plugin

ZOBRAZIT NA WORDPRESS.ORG

Nejjednodušší a zároveň nejobsáhlejší plugin i pro počítačově nekompatibilní uživatele. Umožňuje nastavit si vlastní formátování nebo celý vzhled podle přednastavených šablon. Podporuje Google Rich Snippetshodnocení, přenos receptů mezi pluginy ZipList a RecipeSEO, dobu přípravy, nutriční hodnoty a tisk.

Tento plugin má obrovskou výhodu v možnosti si jej přizpůsobit ke vzhledu blogu. Přestože jeho název by mohl vyvolat dojem, že bude easy, má v sobě opravdu široké možnosti nastavení. Pokud se vám tedy nelíbí nějaké písmo nebo velikost ve výsledném receptu, můžete si vše upravit. Dále lze přednastavit kuchyně, typ jídla nebo propojení se sítěmi BigOven a Fooderiffic (což čeští uživatelé nijak moc neocení).

Pro přidání fotografie přímo k receptu je nutné zakoupení plné verze. Fotku lze ale samozřejmě vložit do příspěvku jako takového. Tím se ale fotka nebude zobrazovat ve verzi pro tisk.

3. ZipListZipList plugin

ZOBRAZIT NA WORDPRESS.ORG

ZipListmě nadchl jednoduchostí, jelikož mám ráda jednoduchost. Plugin nabízí vložení obrázku přímo ve vytváření receptu. Tlačítko pro tisk je dostatečně viditelné a přehled ingrediencí a instrukcí lehce čitelný. Dále umožňuje evidovat délku přípravy receptu, nutriční hodnoty a také podporuje Google Rich Snippets.

Není co dodat, jednoduchost nade vše :-)

4. RecipePressRecipePress plugin

ZOBRAZIT NA WORDPRESS.ORG

Přidávání receptů probíhá mimo klasické vložení příspěvku a tím se recepty nepletou mezi ostatní články.

Jídlo lze zařadit do různých kategorií, jako například druh kuchyně, obtížnost, druh jídla, apod. Ke každé ingredienci lze přidat doplňující info, například olivový olej – extra virgin. Jednotlivé kroky lze sdružit do logických celků (například zpracování těsta a pak další postup přípravy).

Plugin bohužel neobsahuje možnost tisku, což jej posouvá z jinak favorita na nižší příčku. Také po mě vyžadoval doinstalování dalšího pluginu (Redux Framework) nezbytného pro funkčnost.

5. Recipe SEO

ZOBRAZIT NA WORDPRESS.ORG

Další povedený plugin, který umožňuje Google Rich Snippets. RecipeSEO je velmi podobný hRecipe nebo ZipListu. Podporuje evidování nutričních informací, hodnocení, dobu přípravy (kde lze z nesmyslného důvodu uvést i počet roků, jak dlouho budete recept vařit).

Vzhled je opět velmi jednoduchý a neumožňuje možnost tisku. Celkově mě plugin nijak neoslovil.

6. WP Ultimate RecipeWP Ultimate Recipe plugin

ZOBRAZIT NA WORDPRESS.ORG

Vkládání receptů probíhá opět mimo klasické přidávání příspěvků. Suroviny, které často společně používáte, můžete sdružovat do skupin (například koření nebo ovoce pro smoothies). Nabízí možnost tisku, sdružování postupů, kategorie jídel a kuchyní a automaticky přidá možnost sdílení na Facebooku, Twitteru, Google Plus a Pinterestu.

Vzhled napsaného receptu je podle výchozí šablony, kterou si můžete změnit za některou z prémiových (placených) šablon. Co mě zarazilo je, že šablona nemá kromě malého obrázku v rohu, který nejde zvětšit žádné jiné vyobrazení zvoleného náhledového obrázku. Ten se musí tedy jedině vložit ručně jako obrázek na začátek textu.

Co mě asi nejvíce zaujalo, je možnost v publikovaném receptu si navolit, kolik porcí budete vařit a podle toho se vám dopočte množství potřebných surovin. Skvělá věc, jelikož vařím nejčastěji jen sobě a všechny recepty mám tedy v množství jen pro jednu osobu.

7. Recipe Card

ZOBRAZIT NA WORDPRESS.ORG

Plugin nabízí různě barevná témata a možnost si u každého změnit barvu, pozadí, font a rozložení. Plugin podporuje Google Rich Snippets a tím tedy i nastavení trvání přípravy, tisk a odkazování se na zdroj. Fotografie se přidávají v pluginu receptu. Chybí zde ale podpora nutričních hodnot.

Recipe Card pluginZávěr

Po otestování a letmým seznámení se s těmito pluginy jsem se nakonec rozhodla používat WP Ultimate Recipe, díky možnosti nastavení porcí, automatickým vložením tlačítek pro sdílení na sociálních sítích a oddělenému přidávání receptů od zbytku příspěvků. Přestože jsem zastáncem minimalismu, tak mi tento obsáhlejší plugin velmi vyhovuje. Nevýhodou je ale vyšší dopad na rychlost načítání stránek, který může odradit návštěvníky a snížit tím návštěvnost.

Druhým favoritem je pak Recipe Card, díky jednoduchému a rychlému nastavení vzhledu. Pro blogery o zdravé stravě ale bohužel neobsahuje evidování nutričních hodnot.