V čem začít podnikat a čím se řídit při výběru

Tuto otázku řeší v dnešní době internetu poměrně dost lidí. Od mladých nadějných podnikatelů až po starší a ostřílené matadory, kterým se mohlo přestat dařit a tak své štěstí hledají někde dále. Většina má touhu najít něco úžasného a kouzelného, co jim začně pasivně (a rychle) vydělávat.

V podobné situaci jsem byla i já  zhrubra před půl rokem. Týdny a týdny chodila a pilně zaznamenávala každou svou nadějnou myšlenku, v čem bych mohla začít podnikat. V noci jsem vstávala a svítila mobilem do rozespalého obličeje, abych si poznamenala ten úžasný nápad, který mi druhý den stejně přišel úplně ustřelený. Avšak po celou tu dobu jsem měla pocit, že se to rýsuje a že už to musí prostě přijít.

V čem začít podnikat

Obrázek k zamyšlení – kolik lidí měsíčně hledá na internetu rady, v čem mají začít podnikat?

Měla jsem v hlavě stále jedno téma o kterém jsem věděla, že ho prostě zbožňuji. To, co dělám každý den a žiju tím – veganství. Ale měla jsem s tím jeden problém a to takový, že se mi trochu příčí někoho o něčem neustále přesvědčovat, byť jen i vysvětlovat, proč jsem zvolila tenhle životní styl a jak to s masem a mlékem je. A to byl problém. Chtěla jsem dělat něco s jídlem, ale zároveň ne.

Nejprve sem volila chybně. Vybrala jsem si, že budu radit lidem, jak zhubnout (mám za sebou -15kg). Když jsem ale chtěla začít sdílet svůj příběh s lidmi, nešlo to a nechtělo se mi. Řekla jsem si, že tudy cesta nevede. Musím najít něco, pro co budu vstávat z postele a těšit se na to.

Začala jsem dál přemýšlet, v čem začít podnikat. Co mě ještě baví… fotografování, marketing, tvorba stránek. Tohohle všeho je ale na trhu habaděj, říkala jsem si. Takových tipů jak dobře fotit, jak dělat marketing nebo „jakpsátweb“ je nespočet. No a pak jako kdyby mi někdo bouchnul gongem u ucha mi to došlo. No tak to všechno spojím!

A tak vzniklo prvně téma food bloggingu. Je tam jídlo, marketing, fotografování i tvoření stránek. Hned jsem nastartovala Google a hledala, zda něco takového náhodou u nás alebo na Slovensku není. A nebylo! Food blogů roste dneska jako houby po dešti, ale žádné tipy a triky jak to dělat nebyly. Ale  po čase jsem zjistila, že ani to není pro mě to pravé ořechové a více než food jsem se zabývala jen tím bloggingem, tedy tvorbou, kódováním, grafikou, on-line marketingem apod.

Jak jsem postupovala při rozhodování, v čem začnu podnikat?

Když jsem se prvně rozhodovala mezi dvěma tématy, postupovala jsem takto: Sepsala jsem si pro a proti u favoritů – veganství, hubnutí a psaní receptů a u food bloggingu. A právě to, že téma food bloggingu propojovalo všechny moje záliby, zvolila jsem ho.

Nápady na podnikání - klady a zápory

Nápady na podnikání – klady a zápory

Nakonec jsem postupovala v hledání dále a sepsala jsem e-book Jak monetizovat váš blog, ve kterém předávám své letité zkušenosti, jak na stránky přivést návštěvnost a jak prostřednictvím blogu vydělávat. A tady jsem zakotvila. Dlouho jsem chodila kolem horké kaše, až se hrnec převrhl. Baví mě prostě on-line marketing. A co, že takových lidí je tuna a je to široké zaměření. Prostě mě to baví.

Jaké si klást otázky

Nicméně bych se s vámi chtěla podělit o několik rad, tipů a kroků, které vás k vašemu tématu či oboru podnikání mohou dovést.

 1. Co vás baví a co vás naplňuje? Z čeho máte největší radost? Je to hra na klavír, vaření, šití nebo sledování seriálů? Na všem se dá stavět. Zřejmě to, co vás naplňuje je i zároveň to, v čem jste dobří. Zamyslete se nad tím.
 2. Zkuste se i zeptat svých pěti nejbližších přátel, aby Vám řekli, v čem si oni myslí, že jste dobří. Můžete si třeba méně věřit nebo si toho jen prostě nevšimnou, jelikož to berete za samozřejmost.
 3. O čem si nejraději s lidmi povídáte? O čem mluvíte, když ztratíte pojem o čase díky zapálené diskuzi?
 4. V čem jste dobří? Chodí za vámi lidé často pro nějakou radu? Jaké téma s vámi řeší?
 5. V čem vás vaše okolí považuje za experta?

Prolínají se předchozí body? Pokud ano, radujte se! Pokud ne, vyberte si nějaké vámi napsané téma, které vám přijde nejbližší. Pokračujte následujícími otázkami:

 1. Jaké to bylo, když jste se o toto téma začali zajímat?
 2. Co jste řešili?
 3. Jaké otázky jste měli?
 4. Jaké problémy jste řešili?
 5. Co je vám dnes jasné a dříve jste nevěděli?
 6. Jak můžu to, co mě baví, předat druhým?

Já si takhle uvědomila, že mojí silnou stránkou je dotahovat věci do konce. Přišlo mi to normální, vždyť přeci každá činnost má nějaký konec, ale pak jsem si uvědomila, že né každá činnost někoho jiného ten konec má.

Pokud si chcete předchozí otázky stáhnout a vysypat svoje nápady na papír, pak zde je nápomocný pracovní papír s prostorem pro odpovědi, který si můžete vytisknout :-).

v čem začít podnikat pracovní list

Stáhnout pracovní list

sipka